Skip to main content

Монохромний сад в ландшафтному дизайні

Для створення унікального ландшафтного дизайну любителі прекрасного використовують безліч прийомів посадки рослин, вибирають їх різноманітні види, ретельно контролюють колірну палітру створюваної композиції. Результат старань укладачів природного архітектоніки часто вражає уяву своєю привабливого і зачаровує магнетизмом. Серед усього розмаїття пишно квітучих ландшафтних ілюстрацій на особливу увагу заслуговують монохромні сади.

При першою зустріччю з подібними квітниками може створитися помилкове враження: комусь не вистачатиме контрастності і кольору, а хтось вважатиме композицію занадто примітивною і безідейної. Але за простотою однотонності ховається справжній характер його творця. Більш стримані натури розфарбують свою ділянку в білу палітру, а чуттєві – прикрасять рубіновим розсипом червоних відтінків. Такий сад змушує уважно розглядати окремі його ділянки, в пошуках все нових і нових видів рослин цього привабливого ландшафтного сюжету.

 

Особливості створення однотонних садів

У людей, не особливо обізнаних про специфіку складання ландшафтних композицій, при зустрічі з монохромним садом може створитися враження, що на створення його не потрібно мати особливих знань. Насправді монохромні сади є найбільш складними в плані складання і вибору видів рослин.

Для створення подібного декору присадибної ділянки за всіма правилами слід дотримуватися певних критеріїв і враховувати деякі тонкощі посадки і розміщення рослин:

 • «Правильний» монохромний квітник має безліч відтінків обраного соло кольору. При цьому відтінки повинні плавно «перетікати» від одного до іншого, від темного тону до більш світлого, створюючи відчуття рукотворної пейзажної картини.
 • При виборі рослин для посадки на конкретній території монохромного саду слід враховувати, що в різний час доби людський зір по-різному сприймає один і той же відтінок квітки.
 • Якщо вибір припав на однотонний квітник, то це зовсім не означає, що під нього слід займати всю вільну територію. Для цього можна вибрати певну ділянку, де можна усамітнитися і відпочити в оточенні улюбленого кольору.

Слід знати, що монохромний сад здатний оптично впливати на окремі куточки саду. Так, наприклад, для освітлюються ділянок варто зупинити свій вибір на білій садової композиції, що дозволить візуально зробити це місце більш світлим. Для сонячної галявини краще підійдуть однотонні композиції соковитих помаранчевих відтінків.

 • Якщо побачивши одного разу монохромний шедевр на фотографії в улюбленому журналі або у друзів на ділянці, ви вирішили створити подібний оазис і у себе в саду, то рекомендується для початку зайняти під однотонний квітник невелику клумбу. Монохромні сади – не для всіх. Здебільшого ними володіють люди, для яких певний колір має велике значення. Найчастіше він чинить психологічний благотворний вплив на них, являє собою певну заспокійливу асоціацію. Але що для одного – добре, то іншому може виявитися не в радість.
 • Помилково вважати, що монохромні сади можуть включати в себе відтінки лише одній колірній основи. Сенс однотонних композицій полягає у виділенні обраної обмеженої палітри. Тому для того, щоб виділити колір поряд з однотонними рослинами висаджуються контрастні квітники, що підкреслюють своєю присутністю величність і неповторність основного тону.

 • Для того щоб всі елементи монохромного саду з’єдналися в єдину гармонійну картину, їх слід доповнити декоративними елементами (садові фігурки, мощення, альпійська гірка, арка і т.п.).
 • При виборі рослин для однотонних композицій необхідно особливо ретельно придивитися до екземплярів з оригінальною зеленню. Як правило, в різнокольорових садах важливу роль відіграє зовнішній вигляд, і відтінок квітучої частини рослини. Монохромний сад – це, мабуть, єдиний вид ландшафтного декору, де листя відіграє велику роль, ніж квіти.
 • Якщо площа, виділена під ландшафтне декорування досить обширна, то найбільш розкішним варіантом складання монохромного квітника є створення, так званих, «Однотонних кімнат». Суть подібного рішення полягає в поділі ділянки на окремі монохромні території, обгороджені один від одного за допомогою «живих ширм», в якості яких можуть виступати як дерева, з спадаючими гілками (наприклад, верба уральської селекції), так і садові сітка, по якій будуть плентатися ліани чагарнику (наприклад, хмелю).

Композиції в одному кольорі можуть стати елементами як класичного варіанту саду з гармонійно поєднуються між собою рослинами, так і авангардного дизайну з непорівнянними на перший погляд учасниками ландшафтного декору.

 • Одним з важливих нюансів, які слід врахувати, вибираючи рослини для однотонних садів, є підтримка основного кольору, починаючи з весни і закінчуючи восени. Тобто, пишне весняне цвітіння обраної кольорової палітри повинно плавно змінитися літніми фарбами, непомітно переходячи в осінню колірну гаму. причому необхідно використовувати не тільки квіткові композиції, а й плоди чагарників і дерев, а також барвисту листя, Яка, як відомо, буває не тільки класичних зелених відтінків, але і жовтих, червоних і навіть фіолетових. Подібна безперервна зміна одних джерел відтінків іншими є наочним показником майстерності його творця і предметом його небезпідставну гордості.

 

Монохромний сад на дачній ділянці (відео)

Нестримна енергія червоного однотонного саду

Червоний колір є досить енергійним і лідируючим. Сильних людей він здатний зарядити своєю потужною енергетикою. При цьому надмірне його кількість в присадибних насадженнях може викликати почуття втоми. Тому червоні квітники рекомендується використовувати у вигляді окремих вкраплень, а також в якості розстановки акцентів садової декорації і розмежування окремих його зон. Крім того, слід знати, що червоний колір оптично зменшує простір присадибної ділянки, тому для невеликих територій краще вибрати інший колір для створення необхідних монохромних композицій ландшафту.

Для усунення нав’язливості червоного кольору при створенні клумб і квітників рекомендується використовувати контрастні відтінки цього кольору: червоний, бордо, рожевий і т.п.

Для найбільш гармонійного поєднання рослин для червоного саду dachadecor.ru рекомендує дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Для складання миксбордера в червоних тонах найкращим чином підійдуть такі рослини як лилейник, бородатий ірис, гортензія, целлозія метельчатая і гребенчатая, левиний зів, люпин, квітучі різними відтінками червоного кольору.
 • На клумбах червоного саду стануть справжньою окрасою бордова астільба, вічноквітуча бульбова бегонія, неповторні півонії, зворушливий жовтець, пристрасний мак і сором’язливий рябчик.
 • Для створення ландшафтного дизайну в червоних тонах слід застосовувати не тільки квітучі рослини, а й дерева, а також чагарники, крона яких забарвлена ​​в усі відтінки кольору пристрасті і енергії. Восени вони будуть виступати в якості завершального акорду яскравою і насиченою симфонії кольору. Дуже гармонійно впишеться в композицію в червоних тонах пурпурна яблуня, ліщина звичайна, бересклет крилатий, клен гостролистий та скумпія звичайна. Чудової розсипом осінніх ягід доповнить композицію барбарис, горобина, калина і навіть шипшина.

Червоний колір може заграти незвичайними фарбами, якщо його доповнити рослинами з іншої колірної гами. Для того щоб домогтися більш холодного відтінку червоного в безпосередній близькості з подібними рослинами слід висадити лаванду вузьколистий, декоративні сорти полину, цмин італійський, які сріблястим напиленням листя надають квітнику неповторний ефект. Для розширення візуальної перспективи червоний монохромний сад повинен мати сині вкраплення.

Ніжність білого монохромного саду

Серед всіх однотонних садів – білий є найбільш виграшним варіантом. Подібне природне творіння, створене руками ландшафтного дизайнера, діє уміротворітельно на кожного, хто побачить його.

Поєднання ніжного білого кольору і соковитої зелені є класичним варіантом в складанні ландшафтних композицій.

Для того щоб білий сад виглядав дійсно велично і грандіозно як знаменитий Sissinghurst White Garden слід врахувати деякі особливості його складання:

 1. Для створення гармонійної білої садової симфонії необхідно дотримуватися принципу безперервного цвітіння. Для цього в весняний період, описуваний однотонний сад, повинні прикрашати ніжні крокуси та білі галантуси, скромні конвалії, неповторні братки, безстебельні примули і зворушливі рясту, гордовиті нарциси і ніжні тюльпани. Слід пам’ятати і про низькорослих почвопокровнікі, які додадуть необхідний білий фон монохромному квітнику.
 2. У літній період білий сад прикрасять пишно квітучі декоративні чагарники. Квіти в цей період теж актуальні. В середині літа настає черга гладіолусів, ромашок, лілій, аконітов і багатьох інших не менш красивих квітів забарвлених в численні відтінки білого кольору. Гармонійно доповнять композицію рослини з декоративною зеленню, що має в своєму забарвленню вкраплення білого, сріблястого, блакитного і сірого кольору. Це можуть бути різні види таких рослин як медунка, хост, Бруннер, гейхер, ясноток і багато інших чудових представники різних фаун.
 3. Слід пам’ятати, що одним із символів чистоти і недоступності є троянда. Монохромний сад, прикрашений цієї королевою квітів, буде виглядати воістину аристократично, особливо її кучеряве сорти, гілки яких прикрасять садові альтанку або послужать живоплотом. Доповнити композицію дозволять клумби з білими і кремовими трояндами.
 4. Розфарбувати осінній сад в нехарактерні білі тони дозволяють описані вище декоративно-листяні культури, а також осінні квіти (айстри, хризантеми і т.п.). А листя з білими смугами вейника, бухарніка і райграса гармонійно доповнять білосніжну композицію ніжного саду.

 

Оптимістичність оранжевого саду

Помаранчевий колір асоціюється з сонячним світлом, теплом і відчуттям свята.

Сад в подібних соковитих тонах додасть світла і фарб в кожен куточок присадибної ділянки. Вважається, що подібний колір стимулює розумову діяльність, виліковує депресію і навіть стимулює роботу травної системи. Проте, надмірне перебування в оточенні оранжевого квітника може призвести до безсоння і головного болю. Рекомендуємо прочитати статтю про прерійних саду.

Для створення саду оранжевого настрою можуть стати в нагоді такі поради щодо вибору та розміщення рослин на виділеній під них території:

 1. Для прикраси клумб, квітників, альпінарію, альтанки і миксбордера слід вибирати рослини не тільки з оранжевим забарвленням, але і з відтінками жовтого. При правильному розміщенні рослин можна добитися ефекту золотого переливу.
 2. Підкреслити розкішну жовто-оранжевих відтінків дозволять вкраплення фіолетового і насиченого синього кольору. При цьому потрібно стежити, щоб помаранчевий колір не був пригнічений його квітковим компаньйоном.
 3. Для створення помаранчевого саду чудово підійдуть лілії, декоративні сорти календули, чорнобривці, Сандерсон, ешшольціі, ірису, а також лилейника і пишно квітучих сортів троянди вогненних відтінків.
 4. Для прикраси альтанки можна використовувати настурції, посаджену в витончене кашпо.
 5. Альпінарій прикрасить невибагливий аліссум скельний і вінідіум пишний, а для оформлення бордюрів в помаранчевих садах часто застосовуються ароматні чорнобривці.
 6. Восени подібні садові композиції прикрасять різноманітні чагарники і дерева, увінчані кроною палаючої листя.